Barion Pixel

Használati utasítás fermentáló üvegekhez

A gyakran ismételt kérdések segítségével szeretnénk bemutatni a fermentáló üveg helyes használatát.

Mivel az általunk forgalmazott vízzáróperemes fermentáló üveg kialakítása a hazai forgalomban kapható edényektől eltérnek, néhány szabályt be kell tartanunk a fermentálás során.

Maga a fermentálás viszont egy bonyolultabb folyamat annál, hogy pár mondatban leírjuk a lényegét, egész könyvek születtek a témában, illetve már workshopokon is elsajátítható a szakszerű fermentálás menete. Ezért jelen oldalon kizárólag az áltlaunk forgalmazott fermentáló üvegek használatához adunk tanácsokat. Blogunkban azonban számos jótanácsot, fermentált receptet találsz.

Mind a recepteket, mind a gyakran ismételt kérdéseket folyamatosan bővítjük, ezért érdemes később is visszatérned oldalunkra.

Meddig kell tölteni a fermentáló üveget?

A fermentáló edényt a válláig kell tölteni.

Ha nem felöntőlével teszed el, hanem szárazon sózva, akkor kicsit kevésbé töltsd fel szárazanyaggal, de a felületére én már mindig öntök egy kb. 1 cm sós víz réteget is!

Azért kell eddig, mert ha nagyon megtöltöd, akkor kifuthat.

Ha túl keveset teszel bele, akkor viszont nem biztos, hogy keletkezik annyi co2, hogy ki tudja szorítani a tálka alatti térből a levegőt, így megromolhat, vagy oxidálódhat a zöldség.

Mire figyeljünk a vízzáróperemmel kapcsolatban?

A vízzáróperemben mindig legyen víz, ha tejsavas erjesztést alkalmazol!

(Ha nem tudod, hogy mi az a tejsavas erjesztés, és miért kell mindig víznek lenni a peremben, akkor ajánljuk figyelmedbe Király Ágnes Egyszerűen fermentálj vagy Fermentált Konyha című könyvét, amelyből megszerezheted a szükséges tudást. A könyveket a webshopunkban is beszerezheted önállóan vagy fermentáló üvegekkel egy csomagban.

A peremből két dolog miatt tud eltűnni a víz:
-elpárolog,
-a kezdeti heves erjedés miatt az edény tartalma tágulni fog, ami kiszorítja a levegőt, és csökkenti a tálka alatti üres tér térfogatát.

Aztán mikor lecsendesedik az erjedés, visszahúzódik a zöldség, és emiatt vákuum alakul ki a tálka alatt, ami beszívja a peremből a vizet.

Ilyen esetekben én mindig rátöltök vizet, hogy ne száradjon ki.

A perem nem arra van, hogy ebbe fusson ki a lé!

Kell leszorítót használni a fermentáló üveghez?

Ennél az üvegnél nem kell, és nem is lehet leszorítót használni. Fizikailag nem lehet a száján akkorát beletenni ami a nagy hasának a keresztmetszetét lefedné.

De ha van víz a peremben, és fent van a tálka, és megfelelő mennyiségű zöldség van az edényben akkor keletkezik annyi gáz ami megvédi a romlástól az edény tartalmát.
Végezetül sok örömet kívánok az üveg használata közben.

Készíts benne finom, egészséges házi fermentált ételeket!

Fermentum kiadagolása

Az elkészült fermentált finomságokat valahogy ki kell szednünk az üvegből.

Csipesszel, mely kétféle méretben is kapható webshopunkban, nagyon egyszerűen meg lehetoldani. Vagy akár evőpálcikával. De ha nem akarunk vacakolni, akkor egyszerűen kiboríthatjuk egy tálba, és szétadagoljuk kisebb üvegekbe.

Nem kell kézzel belenyúlkálni!

Hogyan tudod kiadagolni az elkészült fermentumot?

Hamarosan jön a videó…

Hogyan tudod könnyedén elmosogatni a fermentáló üveget?

Hamarosan jön a videó…

Kérdésed van vagy egyedi ajánlatot kérnél?

Keress minket elérhetőségeink egyikén!

VFTS Bt.

XVI., Budapest, Fuvallat u. 44.
(1) 402 0229
info@vfts.hu
Nyiva: H-Cs: 10-15h, P: 10-14h

Személyes vásárlás előtt is szükséges rendelést leadnia.