Barion Pixel

Egy különleges receptet és a hozzákapcsolódó sztorit momdom el most Neked, amelyet  2,5 literes fermentálóüveghez írtam. Ha a nagyobb 5 literes vagy 7,5 literes üveget használod, akkor minden mennyiséget szorozz fel!

Torshi:

A mediterrán vidéken, közel-, és közép-keleten ezen néven ismerik a különböző savanyúságokat. Országonként, népcsoportonként eltérő alapanyagokból, és fűszerezéssel készítik. Én először Egyiptomban találkoztam vele. Ott általában cikk-cakkban vágott sárgarépa, karfiol, apró szemű citrom, uborka, olajbogyó kerül a sós-ecetes lébe, különböző fűszerekkel ízesítik.

Az íze nagy mértékben eltér a mi általunk megszokott, ecetes, cukros, vagy fermentált savanyúságoktól. Vadabb, sósabb, savanyúbb. Magyar barátaim többsége idegenkedik is tőle, de én nagyon szeretem.

 

Tarlórépa:

Ez a nálunk már-már elfeledett zöldség káposztafélék családjába tartozó gyökérzöldség. Más néven kerek-, vagy kerék répaként is ismerjük. Korábban szerves részét képezte az étkezésünknek. Levest főztek belőle, köretként is használták, és a káposztához hasonló módon savanyították.

Engem ránézésre a vajretekre emlékeztet a formája alapján, amit céklával kereszteztek a halvány lila külső színe miatt. Íze nyersen kellemes, édeskés, enyhén tormás aromája van. Már régóta keresem itthon, mert a török fermentált italnak, a Salgam-nak is ez a fő hozzávalója. Eddig sajnos nem kaptam sehol, de a tél elején a székesfehérvári piacon azt ígérték augusztusra várható.

 

A Torshi Left:

A „left” elnevezés a fő alapanyagra, a tarlórépára utal. Januárban volt szerencsék eltölteni egy hetet az egyiptomi Sharm el Sheink-ben, ahol egyik este az ott élő barátaink meghívtak vacsorázni egy szíriai gyorsétterembe. Tekert szendvicset kértem, és mellé savanyúságot. Nos a savanyúság savanyított tarlórépa, és sós ecetes uborka volt. Olyannyira ízlett, hogy a barátom kért még nekem elvitelre is. Már korábban kinéztem a helyi zöldségesnél, hogy itt lehet kapni tarlórépát potom áron. Gondoltam talán hozok belőle haza, hogy a fent említett salgam-ot készítsek belőle. Aztán egyből elhessegettem a gondolatot, már kifelé is majdnem átléptem a poggyász súlyhatárát. De miután megkóstoltam savanyítva beindult a vezérhangya, és csak hoztam haza belőle egy keveset.

A fermentált tarlórépa hozzávalók

2,5 literes fermentáló üveghez:

• 1-1,2kg tarlórépa
• 1 kis fej cékla
• 3-4 gerezd fokhagyma
• 3-4 babér levél
• 1-1,2liter víz
• 50-70ml fehérbor, vagy almaecet
• 2-3 kanál kész fermentált savanyúság leve (opcionális)

 

A torshi left elkészítése:

A kerekrépát, és a céklát meghámozom, nagyjából 1cm vastag hasábokra vágom. A megpucolt fokhagymát durvára vágom. A sót feloldom a vízben. A zöldségeket, és a babért rétegezve beleszórom a fermentálóüvegbe. Beleöntöm az ecetet, és felöntöm a sós vízzel. Ha van kész fermentált savanyúság lé, indítónak azzal is beoltom. A vízzáróperemet feltöltöm vízzel, és lefedem a tálkával. Szobahőmérsékleten hagyom minimum egy, de inkább három hétig. Mire elkészül, a cékla kieresztett leve gyönyörű magentára festi meg a tarlórépát.

Utána szétadagolom jól záródó üvegekbe. Behűtve az igazi. Teheted szendvicsbe, adhatod a főétel mellé savanyúságnak.

 

Megjegyzések, javaslatok:

• A víz mennyisége attól függ mennyi, a felhasznált zöldség, és azt milyen méretűre sikerült összevágni. A nagyobb darabok több helyet foglalnak, ezért kevesebb víz fér el mellettük, az apróbb darabok fordítva.
• Érdemes kicsit több felöntőlevet készíteni, mert ez mehet az edény peremébe is.
• Sokaknak furcsán hangozhat, hogy ecetet teszek a fermentált zöldséghez. Autentikusan így készítik. Az ecet azon
kívül, hogy meghatározza az ízét, a magas savtartalmával segít megelőzni, hogy a kezdetekkor elszaporodjanak nem
kívánt kórokozók.
• A tapasztalatom, és több helyen is olvastam, hogy ez nem egy túl aktívan erjedő savanyúság. Szinte alig, és lassan
termelődnek gázok. Nem kell megijedni, ha nem bugyognak ki 2-3 nap után sem a gázok.