Barion Pixel

 

Újabb fermentált üdítő receptet kaptunk Robi konyhájából. Fogadjátok szeretettel!

Imádom a fügét. Pár éve, ahogy lehetőségem vált rá, ültettem is a kertbe egy füge bokrot, ami mára egész szép nagy bokorrá vált. Bár nem olyan a megtermett füge íze, mint Horvátországban, de idén először értékelhető mennyiségű (szerintem 2, talán 3 kg) termett. Szerencsére, a barackokkal ellentétben a füge nem fagyott el és a nagy meleg is a barátja. Ráadásul a betegségek is elkerülték. Mindenféle permetezés nélkül is szép, egészséges a bokor és a termés is. Így hát jutott a fermentált füge üdítőmhöz bio alapanyag. 2,5 L-es fermentáló üvegben készítettem. A fermentált üdítő elkészítésénél az ún. vaderjesztés technológiát alkalmaztam. Az arányok megtartása mellett természetesen a nagyobb, 5 L-es fermentáló üvegben és a 7,5 L-es fermentáló üvegben is készíthető

Egyébként a füge egy évben kétszer is tud teremni. Nekem is van sok zöld füge a bokron. Bízom benne, hogy a második kör is be tud majd érni és tudok még idén fermentált füge üdítőt készíteni.

 

Fermentált füge üdítő recept hozzávalói

2,5 L-es Fermentáló üveg

3 L víz

1 szelet Bio citrom

Bio füge

Fél bögre kristálycukor

 

Fermentált füge üdítő elkészítésének a menete

  1. Érdemes alaposan Elmosni a fermentáló üveget, de nincs szükség arra, hogy sterilizáljuk.
  2. Bár az egész nem fér az üvegbe, kb. 3 L vizet szoktam venni és felforralom. Ugyanis jártam már úgy, hogy picit megfeledkeztem róla és majdnem túl sokáig sikerült forralni. Forrás után egy bögrébe szoktam tenni belőle 1-2 deci vizet. Ezt teszem az üveg kalapjába, ugyanis így tudjuk elzárni a fermentált üdítőnket a nemkívánatos betolakodóktól. Viszont a csavaros üvegekkel ellentétben ennél a fermentáló üvegnél probléma nélkül tud távozni a fermentálás során keletkező gáz.
  3. A maradék vízbe beleteszem a fél bögre kristálycukrot, amit elkeverek és visszahűtöm.
  4. Az üvegbe beledobáltam a megmosott, összedarabolt fügéket és a tetejére egy vastagabb szelet citromot tettem. Az üvegbe kb. 1/3-áig érdemes pakolni.
  5. Erre ráöntöttem a kihűlt cukros vizet úgy, hogy az üveg nyaka alatt maradjon 1- 2 cm légrés. Rátettem az üveg tetejét, ami egyébként tálkaként is használható, majd a korábban félretett vizet ráöntöttem a kalapjára. Majd félretettem a ház egy picit hűvösebb pontjára, bár ebben a hőségben kevésbé van olyan.
  6. Általában 4 napig szoktam várni, majd vizes kancsóba szűröm, amely kényelmesen befér a hűtő ajtaján lévő polcra, ahol az elfogyasztásig tárolom. Eddig 1-2 napnál tovább sosem foglalta a helyet, ezért is lenne jó egy nagyobb üveg.

Milyen lett a fermentált füge üdítő?

Titkon a fügeboréhoz hasonló, intenzív füge ízre számítottam. De se nem Horvátországban vagyunk, se nem édes a fermentált produktum, így egy egész más ízvilággal ismerkedhettem meg. Nagyon finom lett. Nagyon kellemes, savanykás és bubis üdítőt kaptam. Mindig elcsodálkozok azon, hogy mennyire más ízvilág születik, mint a gyümölcsök eredeti íze. A fermentált üdítő áttetsző, de bemattul. Az, hogy mennyire bubis, befolyásolja, hogy mennyi ideig hagyjuk fermentálni, illetve ha a 3-4 nap után teszünk hozzá még plusz cukor, azzal is lehet fokozni a buborékképződést.

 

Szeretnéd Te is kipróbálni ezeket a szuper fermentált recepteket?

Kattints ide és rendelj hozzá fermentáló üveget 3 praktikus méretben!