Barion Pixel

A jó idővel berobbant az eperszezon. Ezt a receptet most kaptuk az egyik kedves vásárlónktól. Fogadd szeretettel, ha van kedved, próbáld ki!

Alig vártam, hogy újra elinduljon a gyümölcsszezon és ezzel a fermentált üdítők időszaka is. Jelenleg még csak két darab 2,5 L-es fermentáló üveggel, Király Ági Egyszerűen Fermentálj című könyvével és a régóta vágyott fermentáló inas szettel rendelkezem, de alig várom, hogy bővítsem a könyv és az üvegkészletem, hiszen nem lehet elég belőle. Nagyon jól jönne legalább egy 5 L-es fermentáló üveg, de talán a 7,5 L-es fermentáló üveggel is tudnék mit kezdeni. Mindig az a probléma, hogy olyan gyorsan elfogy az üdítő és utána megint várhatunk jópár napot addig, amíg elkészül a következő adag.

Tulajdonképpen bármilyen gyümölcsből készíthető fermentált üdítő. Egyik kedves ismerősünk szamócát is termel, rendeltünk tőle dzsemnek. Sikerült megmentenem belőle egy adaggal. A receptet 2,5 L-es fermentálóüveghez írtam, de természetesen az arányok módosításával elkészíthető nagyobb fermentáló üvegekben is.

 

Fermentált szamócás limonádé recept hozzávalói

2,5 L-es Fermentáló üveg

2,5-3 L víz

2 Db Bio citrom

2-3 levél menta

Fél bögre kristálycukor

szamóca, kb. az üveg harmadáig töltve

 

Fermentált szamócás limonádé elkészítésének menete

  1. Elmossuk a fermentáló üveget, de nem kell sterilizálni.
  2. A vizet felforralom, kiveszek 1-2 deci vizet, amit a fermentáló üveg kalapjába fogok tenni. Ezután beleöntöm a fél bögre kristálycukrot, elkeverem és visszahűtöm. Bár az üvegünk csak 2,5 L-es, de én 3 L vizet szoktam venni, hogy maradjon arra az esetre is, ha véletlen tovább forralom a kelleténél és egy része elpárolog. 
  3. Az üvegbe beleszóróm a megmosott, összedarabolt szamócákat, belekarikázom a megmosott bio citrom karikákat, néhányat meg is nyomkodok, hogy a leve belefolyjon. Két üveggel készítettem. Az egyikbe tettem egy kis mentát, a másikba nem. Meg akartam próbálni bazsalikommal ízesíteni, de sajnos nem volt itthon és a boltban sem, úgyhogy azt majd legközelebb.
  4. Erre ráöntöttem a kihűlt cukros vizet úgy, hogy az üveg nyaka alatt maradjon kb. 2 cm légrés. Rátettem az üveg kalapját, majd a korábban félretett vizből öntöttem a kalapjára. Így biztosítható, hogy távoltartsuk a fermentált limonádénktól a nem kívánt bacikat. Azért is szeretem ezeket a fermentáló üvegeket, mert a hagyományos csavaros befőttesüvegekkel ellentéten a fermentáló üvegeknél nem kell sziszegtetni, nem kell kibontásnál tál fölé tartani és egyéb ilyen macerás dolgokat csinálni.

Nem marad más hátra, elteszem a konyhaszekrényre pihenni és várom a fejleményeket.

  1. 3-4 napos alatt elkészül. Az üveg kalapjára öntött vizet én egy fecskendővel szoktam leszívni, ezután vizes kancsóba vagy üvegbe szűröm, amely kényelmesen elfér a hűtő ajtaján lévő polcon, ahol az elfogyasztásig tárolom. Eddig 1-2 napnál tovább sosem foglalta a helyet, ezért is lenne jó egy nagyobb üveg.

 

Szeretnéd Te is kipróbálni ezeket a szuper fermentált  recepteket?

Kattints ide és rendelj hozzá fermentáló üveget 3 praktikus méretben!